NOWE OPŁATY DROGOWE W BELGII OD 01.04.2016
Z dniem 1 kwietnia 2016 r. Belgia wprowadza system elektronicznego poboru opłat drogowych Viapass, rezygnując jednocześnie ze stosowania dotychczasowych eurowiniet. W celu realizacji przewozów drogowych po terrytorium Belgii przewoźnicy będą musieli wyposażyć swoje pojazdy w OBU (urządzenia do poboru opłat). Uzyskanie OBU jest zasadniczo nieodpłatne, jednak wymaga się opłacenia kaucji w wysokości 135 Euro (kaucja zostaje zwrócona w momencie oddania urządzenia). Zasadniczo przewidziano dwa główne sposobu uzyskania OBU:
- za pośrednictwem strony internetowej www.Satellic.be,
- za pośrednictwem jednego z 128 punktów dystrybucyjnych zlokalizowanych w całej Belgii. Mapa z dokładną lokalizacją punktów dystrybucyjnych dostępna na https://www.satellic.be/en-UK/servicepoints
Opłaty można uiszczać w systemie prepaid i postpaid. Posiadanie umowy zawartej z dostawcami kart paliwowych (UTA, DKV) znacznie ułatwi procedurę uiszczania opłat – operatorzy pomagają w załatwieniu wszelkich formalności i dają odpowiednie zabezpieczenie finansowe do podpisania umowy.
System Viapass obejmie użytkowników pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (a nie jak w przypadku eurowiniet powyżej 12 ton) . Wysokość opłat będzie zależna od długości przejechanego odcinka, kategorii drogi, DMC pojazdu oraz klasy emisji spalin, zaś stawka będzie zróżnicowana w zależności od regionu po którym porusza się pojazd.
Źródło: DKV
Oprócz problemów związanych w przystosowaniem środków transportu do uiszczania opłat dochodzą jeszcze komplikacje podatkowe. Mianowicie we Flandrii i w regionie Brukseli opłaty drogowe nie podlegają podatkowi VAT , zaś w Walonii do ceny przejazdu zostanie doliczony podatek VAT, ponieważ drogi te są zarządzane przez organizację Sofico.
Pojawiły się także pierwsze negatywne komentarze na temat urządzeń Satellic. Większość systemów elektronicznego poboru opłat stosuje OBU (On Board Unit) wyposażone w baterie, co wyklucza konieczność stosowania dodatkowego źródła zasilania. Belgowie oferują sprzęt który przez cały okres przejazdu musi być podłączony do gniazda zapalniczki, co stwarza znaczne utrudnienie przy korzystaniu z innych urządzeń elektrycznych w pojeździe.
Szczegóły odnośnie trybów uiszczania opłat, zwolnień, procedur dostępne są na stronie operatora płatności, tj. http://www.viapass.be/en/about-viapass/ .
Równocześnie z wprowadzeniem systemu opłat wprowadzone zostaną kontrole kierowców realizujących przewozy przez terytorium Belgii. System kontroli będzie rozbudowany, stałych kamer drogowych, poprzez skanery mobilne oraz pojazdy patrolowe. W przypadku naruszenia obowiązku uiszczenia opłat elektronicznych przewidziano karę pieniężną w wysokości 1000 euro.
Data dodania:
17 marca 2016