01.02.2021 – Węgry wprowadzają nowy system zgłoszeniowy

Wszystkie firmy przewozowo – spedycyjne wykonujące międzynarodowy transport drogowy (z wyłączeniem tranzytu), a także transport kabotażowy, zobowiązane są do zarejestrowania się w systemie BiREG do końca stycznia 2021 roku. Obowiązek rejestracji nałożono także na węgierskich przewoźników.
Rejestracja jest dość łatwa (interfejs w języku angielskim) – wystarczy stworzyć konto wyłącznie dla jednej osoby z przedsiębiorstwa. Po utworzeniu konta i zalogowaniu do systemu należy dodać kierowców. Ponadto podczas rejestracji firmy należy podać następujące informacje:
➡️ numer licencji przewoźnika,
➡️ nazwa przedsiębiorstwa,
➡️ dane siedziby (kraj, kod pocztowy, miasto, adres)
➡️ kontaktowy adres e-mail, numer telefonu
➡️ musisz podać identyfikator firmy i hasło. (Odtąd wszyscy zarejestrowani użytkownicy firmy będą musieli wprowadzić podany tutaj identyfikator firmy oprócz własnej nazwy użytkownika.)
Obowiązek rejestracji dotyczy podmiotów, którzy odpłatnie wykonują międzynarodowy przewóz drogowy (i kabotaż) samochodami ciężarowymi o DMC powyżej 3,5 tony, zaś w przypadku przewozu na potrzeby własne obowiązek zgłoszeniowy dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony. Rejestracji dokonuje JEDEN upoważniony pracownik lub osoba z kadry zarządzającej. Rejestracja firmy musi być dokonana do 31 stycznia.
Następnie każdy kierowca wjeżdżający na Węgry lub przewoźnik musi KAŻDORAZOWO uzupełni szczegóły każdej operacji transportowej:
➡️ przed wjazdem i wyjazdem z kraju,
➡️ podczas rozładunku lub załadunku na Węgrzech.
Do końca stycznia kary nie będą nakładane z brak rejestracji i zgłoszeń. Od 1 lutego 2021 należy liczyć się z masową kontrolą przewoźników – brak rejestracji w systemie będzie traktowany jako nieautoryzowana dostawa, za co nakłada się grzywnę w wysokości 800 000 HUF (10.100 zł). Brak zgłoszeń dot. miejsca załadunku i rozładunku będzie kosztowało 300 000 HUF (3.800 zł). Władze publiczne mają uprawnienia do zajęcia pojazdu w razie braku płatności kary, a także w razie stwierdzenia wielokrotnego naruszania obowiązków zgłoszeniowych. Załadowcy mają obowiązek sprawdzać za każdym razem, czy przewoźnik jest zgłoszony do systemu – w razie braku zgłoszenia mają obowiązek odmówić załadunku. Notoryczne niezarejestrowanie lub nieprawidłowe korzystanie z systemu może skutkować całkowitym zakazem na węgierskim rynku przewozów towarowych.
Stowarzyszenia węgierskie zwróciły się z wnioskiem do ministra transportu o ograniczenie stosowania systemu BiREG (wyłączenie z nich przewozów wewnątrzunijnych). Propozycje zmian które mają być procedowane na początku lutego:
➡️ ograniczenie funkcjonowania BIREG wyłącznie dla zadań transportowych podlegających EKMT/CEMT i zezwoleniom dwustronnym ;
➡️ wyraźny podział zgłoszeń dla transportu międzynarodowego i kabotażu,
➡️ wprowadzenie możliwości nałożenia czasowego, częściowego lub całkowitego zakazu dla przewoźników, którzy nie zarejestrują się w BIREG z Węgier.

Data dodania:

27 stycznia 2021

Tagi strony:

,

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.