Najważniejsze informacje o płacy minimalnej w Danii

Dla kierowców zatrudnionych poza Danią od dnia 1 stycznia 2021 roku wprowadzony zostaje obowiązek przestrzegania minimalnych duńskich przepisów socjalnych, w tym obowiązek zapewnienia płacy minimalnej, wynoszącej w chwili obecnej ok. 22,15 € za godzinę (164,96 DKK). Kary za nieprzestrzeganie przepisów zaczynają się od 10 000 koron duńskich.
Duński parlament latem 2020 r. uchwalił ustawę nakładającą obowiązek stosowania duńskich minimów socjalnych dla kierowców ciężarówek zarejestrowanych za granicą. Nowe przepisy weszły w życie już w dniu 1 stycznia 2020. Regulacje obowiązują kierowców wykonujących przewozy kabotażowe, transport kombinowany (z wyłączeniem pojazdów do 3,5 t DMC).
Ciężarówki zarejestrowane za granicą podlegają również obowiązkowi zarejestrowania (zgłoszenia) online przed wjazdem na terytorium Danii, w celu ułatwienia kontroli regulacji socjalnych właściwym organom. Podczas rejestracji pojazdu przewoźnik musi podać nazwę i adres firmy, dane pojazdu, datę rozpoczęcia i zakończenia zlecenia w Danii, dane kontaktowe kierowcy oraz inne niezbędne informacje do celów ustalenia spełniania warunków socjalnych obowiązujących w Królestwie Danii.
Wysokość kar za niestosowanie przepisów jest dość dotkliwa: 10.000 DKK ( koron duńskich, tj. 1.345 EUR) za brak zgłoszenia przewoźnika, 20.000 DKK w przypadku ponownego naruszenia, następnie 35.000 DKK (4.700 EUR) w przypadku nieprzestrzegania warunków płacy minimalnej oraz w przypadku recydywy – 70.000 DKK. Nowe prawo przewiduje możliwość unieruchomienia pojazdu w niektórych skrajnych przypadkach w g swobodnej oceny kontrolującego. W chwili obecnej wprowadzono  moratorium na kary trwające 6 miesięcy od wejścia w życie przepisów.
Rejestracji przedsiębiorstwa i pojazdu należy dokonać na stronie:
https://virk.dk/myndigheder/stat/ERST/selvbetjening/Register_of_foreign_operations_in_Denmark
Instrukcja logowania:
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Płaca minimalna

w Danii

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.