23.03 – NIEMCY i COVID – Zamieszania ciąg dalszy…

Z uwagi na zakwalifikowanie Polski do krajów wysokiego ryzyka Niemcy wprowadziły od niedzieli 21.03.2021 szereg ograniczeń, dotykających także kierowców w transporcie międzynarodowym. System nadzoru nad rozprzestrzenianiem się COVID’19 dla osób WJEŻDŻAJĄCYCH do Niemiec opiera się w Niemczech na dwóch filarach: obowiązek zgłoszeniowy i testowanie. W związku z powyższym Niemcy wprowadziły szereg wyjątków.
Reasumując OBOWIĄZEK ZGŁOSZENIOWY nie dotyczy osób:
1. wykonujących przejazd wyłącznie tranzytowy (bez postojów),
2. wykonujących wcześniej przejazd tranzytowy przez Polskę lub inny kraj o wysokim ryzyku,

UWAGA!
Od 21.03.2021 kierowcy wjeżdżający z Polski do Niemiec 🇩🇪 muszą mieć dokument zgłoszeniowy za pośrednictwem einreiseanmeldung.de (za wyjątkiem dwóch powyższych punktów)

OBOWIĄZEK TESTOWANIA nie dotyczy:
➡ kierowców zawodowych w transporcie osób/ towarów pod warunkiem przebywania na terenie Niemiec poniżej 72h lub w przypadku przebywania w kraju wysokiego ryzyka (w tym w Polsce) również do 72 godzin; UWAGA – Mecklemburg – Vorpommern (Pomorze Przednie) wymaga okazania testu w KAŻDYM PRZYPADKU; więcej tutaj –> https://www.regierung-mv.de/service/Corona-FAQs/Tourismus-und-Reisen/
➡ kierowców przejeżdżających przez Niemcy w tranzycie,
➡ kierowców wjeżdżających z kraju wysokiego ryzyka (w tym PL), przez który przejeżdżali wyłącznie w tranzycie.

Możliwe wyrywkowe kontrole przygraniczne warunków wjazdu, także w odniesieniu do kierowców zawodowych (w ostatnim czasie przejścia Słubice, Rosówek i Lubieszyn kontrolowane niemal bez przerwy). Naruszenie warunków zgłoszeniowych lub obowiązku testowania sankcjonowane jest karą do 25000 Euro.

NAJCZĘSTSZE PYTANIA:
1. Wjeżdżam kilkakrotnie do Niemiec w tygodniu – ile czasu ważny jest mój test Covid? – Wjeżdżając do Niemiec musisz być w stanie okazać zaświadczenie (w języku angielskim lub niemieckim) o wyniku badania nie starszym niż 48 godzin (od momentu pobrania próbki, a nie wystawienia zaświadczenia).
2. Wyjeżdżam do Niderlandów przez Niemcy, a w drodze powrotnej zabieram ładunek w Niemczech – czy muszę robić test? Nie, wjeżdżając od strony Niderlandów, który nie jest krajem wysokiego ryzyka, nie generuje obowiązku wykonania testu, ale kierowca musi posiadać dowód zgłoszenia.
3. Wczoraj wykonałem test przed wjazdem do Niemiec i dzisiaj jestem w Austrii. Wieczorem z powrotem wjeżdżam do Niemiec od strony Tyrolu; czy muszę robić test ponownie? – Nie ma obowiązku ponownego wykonania testu Covid, jeżeli poprzedni test z wynikiem negatywnym był wykonany nie dalej niż 48 godzin przed wjazdem do Niemiec.
4. Czy wjeżdżając do Niemiec poza landem Mecklemburg-Vorpommern (Słubice, Krajnik Dolny, Kostrzyn nad Odrą) jestem zwolniony z testu jeśli będę przebywał w Niemczech do 72 godzin? – Tak, wjeżdżając poza wskazanym landem nie ma obowiązku testowania przy pobytach w Niemczech do 72 godzin. ALE jeżeli wjedziesz do tego landu „na około”, nadal obowiązuje Cię testowanie na zasadach ogólnych.
5. Czy wjeżdżając do Niemiec z innych krajów też muszę poddać się testowaniu Covid? – Kierowcy podlegają testowaniu wyłącznie przy wjeździe z krajów o wysokiej zachorowalności i z wariantami Covid’19: Polska, Szwecja (przybywający promem muszą być już po „testowaniu”), Austria (kraj związkowy Tyrol), Słowacja, Czechy.

Data dodania:

23 marca 2021

Tagi strony:

, , , ,

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.