Więzienie za jazdę na cudzej karcie
W większości krajów UE rażące naruszenie przepisów rozporządzenia 165/2014 (UE) poprzez realizację przewozu drogowego przez kierowcę używającego cudzej karty do tachografu prowadzi do nałożenia wysokiej kary finansowej na przewoźnika. Ponadto w niektórych krajach (np. w Polsce, Szwecji, w Niemczech) dodatkową karę pieniężną nakłada się bezpośrednio na kierowcę wykonującego przewóz drogowy lub / oraz zarządzającego transportem. Z uwagi na patologiczny wręcz ogrom takich sytuacji spotykanych codziennie na europejskich drogach niektóre kraje zaostrzają dyskurs w ocenie tego typu naruszeń uznając przede wszystkim, że kary pieniężne nie ograniczają w sposób istotny występowania tego typu przypadków.
Prasa zagraniczna opisuje w ostatnim czasie przypadek brytyjskiego kierowcy, który w konsekwencji korzystania z cudzej karty w trakcie przewozu naraził się na dużo gorsze konsekwencje. Charles Dermott Byrne z Bristolu został zatrudniony przez przedsiębiorstwo FB Transport Ltd; w lutym 2017 roku prowadzoną przez niego ciężarówkę zatrzymał angielski urząd kontroli transportu DVSA. Po dokonaniu pobrania danych z tachografu okazało się, że kontrolowany kierowca używał wielokrotnie karty swojego brata Liama Byrne. Kierowca, Charles Byrne przyznał, że zrobił tak w kilku przypadkach; szczegółowa analiza dokumentacji transportowej wykazała, że kierowca użył karty brata w 21 różnych przypadkach między czerwcem 2016 a lutym 2017. W konsekwencji powyższych ustaleń DVSA kierowca przyznał, że używał karty brata w celu ukrycia powtarzających się przypadków naruszania ograniczeń w zakresie czasu jazdy i odpoczynku; ponadto tachograf był przerobiony także do celów fałszowania zapisu. Charles Byrne został dwa miesiące temu skazany za fałszowanie zapisu we wszystkich stwierdzonych przypadkach i posługiwanie się tym zapisem w momencie kontroli DVSA. Kierowca otrzymał wyrok sześć miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia.
Podobnie zaczynają postępować duńskie organy kontroli drogowej. W lipcu tego roku 53-letni niemiecki kierowca i jego pracodawca w wyniku kontroli drogowej i stwierdzenia podróżowania na karcie osoby trzeciej otrzymali karę pieniężną w wysokości 170 000 koron duńskich (ok. 18 tysięcy Euro), zaś kierowca został dodatkowo skazany na 1- miesięczne pozbawienia wolności bez zawieszenia.
Reasumując często spotykany także u naszych krajowych przewoźników sposób na zaoszczędzenie czasu jazdy i uniknięcie kary pieniężnej jest coraz częściej postrzegane jako pospolite przestępstwo oszustwa, co wiąże się z odpowiedzialnością karną sprawcy, czyli w tym przypadku kierowcy wykonującego przewóz. Ponadto zgodnie z załącznikiem IV do rozporządzenia 1071/2009 stwierdzenie używania przez kierowcę nie swojej karty skutkuje także wszczęciem postępowania w sprawie oceny dobrej reputacji, co w konsekwencji może prowadzić do cofnięcia uprawnień przewozowych.
Źródło: http://www.tidningenproffs.se
Obraz: VDO
Data dodania:
21 grudnia 2017