Do Francji dołącza Belgia – godzina policyjna

Rząd belgijski poszedł w ślady francuskiego i również postanowił zaostrzyć zasady związane z przemieszczaniem się. Od 19 października 2020 r. w Belgii wchodzi życie 4-ty poziom alarmu COVID-19 (bardzo wysoki alarm). Komitet Konsultacyjny podjął decyzję o szeregu środków, aby pomóc szpitalom radzić sobie i zapobiegać zamykaniu szkół, a także stagnacji gospodarczej. Jednym z tych środków jest wprowadzenie godziny policyjnej między północą a 5 rano.

Zabrania się wchodzenia do miejsc publicznych w wyżej określonych godzinach, z wyjątkiem niezbędnych podróży, których nie można opóźnić, takich jak pilna opieka medyczna, podróże służbowe i dojazdy.

Zgodnie z informacjami Międzynarodowej Unii Transportu (IRU) drogowy transport towarów zwolniony jest ze stosowania obostrzeń, jednak kierowca w przypadku kontroli powinien uargumentować swoją podróż listem przewozowym lub zaświadczeniem sporządzonym przez pracodawcę.

Z informacji zwartych na stronie belgijskiego związku przewoźników Feberta prawo wymaga jedynie, aby osoby przemieszczające się podczas godziny policyjnej były w stanie udowodnić, dlaczego poruszają się między północą a 5 rano. Nie ma formalnych wymogów dotyczących certyfikatów.

Feberta zaznacza jednak, że przedstawienie zaświadczenia jest najłatwiejszym sposobem na uzasadnienie przemieszczania. Stworzyli oni własne dokumenty, które można pobrać ze strony: https://febetra.be/fr/belgique/

Belgijski związek przewozowy sugeruje również ze skorzystania z Aneksu 3 – czyli zaświadczenia dla pracowników transportu międzynarodowego, będącego załącznikiem do KOMUNIKATU KOMISJI w sprawie wdrożenia uprzywilejowanych korytarzy w kontekście wytycznych dotyczących środków zarządzania granicami w celu ochrony zdrowia i zapewnienia dostępności towarów i usług podstawowych (https://ec.europa.eu/transport/sites/transport/files/legislation/2020-03-23-communication-green-lanes_en.pdf)

Źródło:

https://febetra.be/fr/belgique/

https://www.info-coronavirus.be/en/news/occ-16-10/

Data dodania:

20 października 2020

Tagi strony:

, , ,

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.