Od lipca 2018 Toll Collect na drogach federalnych

Od 1 lipca 2018 roku opłata drogowa od samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dmc powyżej 7,5 tony będzie obowiązywała także na wszystkich drogach federalnych. Obecnie opłaty pobierane są wyłącznie na ok. 15 tysiącach kilometrów autostrad i niewielkiej ilości dróg federalnych. Zakres dróg płatnych w Niemczech zwiększy się zatem o ok. 40 tysięcy kilometrów. Objęcie dróg federalnych opłatą wynika z konieczności zapewnienia źródła finansowania modernizacji sieci dróg oraz budowy nowoczesnej, bezpiecznej i funkcjonalnej infrastruktury.

Podmioty, których pojazdy są wyposażone w odpowiednie urządzenia pokładowe (OBU) nie muszą podejmować jakichkolwiek dodatkowych działań – ich urządzenia automatycznie będą przystosowane do poboru opłat na rozszerzonej sieci dróg.

Od października 2017 roku urządzenia pokładowe OBU są stopniowo przygotowywane do pobierania opłaty drogowej na wszystkich drogach federalnych. Nie wymaga to żadnych działań ze strony przedsiębiorstw i kierowców samochodów ciężarowych. Aktualizacja urządzeń pokładowych przebiega automatycznie. Zmiana będzie widoczna dzięki pojawieniu się nowego wskaźnika na urządzeniu pokładowym. Będzie on w przyszłości pokazywał podczas jazdy liczbę osi, skrót DE (jeśli samochód ciężarowy jedzie przez Niemcy) oraz informację dotyczącą masy. W zależności od ustawionej dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu pojawi się wartość „< 7,5 tony” albo „„> 7,5 tony”.Nie będzie już wyświetlany aktualnie pokonywany odcinek, pobierana kwota opłaty drogowej ani całkowita kwota za aktualną trasę. Ponadto nie będzie już sygnału akustycznego rozlegającego się przy pokonywaniu płatnego odcinka drogi.Do wiosny 2018 urządzenia pokładowe zostaną stopniowo przestawione na nowy wskaźnik.

Od połowy grudnia 2017 rozpoczęto budowę 1100 nowych terminali opłat drogowych, które w przyszłości uzupełnią system wykupu online. Zostaną one zamontowane w Niemczech i w strefie przygranicznej krajów ościennych, dlatego będzie można je znaleźć w pobliżu węzłów komunikacyjnych, na MOP’ach i parkingach oraz na stacjach paliw.

Do czasu zakończenia rozbudowy w maju 2018 roku w lokalizacjach, w których jeszcze nie zostały zamontowane nowe urządzenia, można dokonywać opłaty drogowej za pośrednictwem starych terminali opłat drogowych. Zasadniczo w tym okresie należy pamiętać, że odcinki wykupione w starym systemie ręcznym można anulować tylko za pośrednictwem starych terminali opłat drogowych. To samo dotyczy odcinków, które zostały wykupione w nowym systemie ręcznym. W tym przypadku ewentualne anulowanie jest możliwe tylko w nowych terminalach lub poprzez wykup online.

Z reguły w udoskonalonym systemie ręcznym można dokonać wykupu i anulować go, korzystając ze wszystkich sposobów. To kolejne udoskonalenie w porównaniu z dotychczasowym ręcznym systemem wykupu.

W 2 kwartale 2018 roku stare terminale opłat drogowych będą wyłączane i wykup w tych urządzeniach nie będzie już możliwe.

Źródło: Toll Collect

Data dodania:

5 lutego 2018

Tagi strony:

, ,

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.