Ostrzeżenie – Niemcy!

W ostatnich miesiącach drastycznie zwiększyły się koszty pomocy drogowej w Niemczech dla polskich przewoźników, którzy na terenie Niemiec „mieli pecha” i musieli skorzystać z tamtejszych zakładów pomocy drogowej. Abstrahując od ewidentnie negatywnego nastawienia przedsiębiorców niemieckich do polskich firm transportowych, objawiającego się celową obstrukcją w realizowanych usługach (celowo przedłużane procedury wyciągania pojazdów z rowów, odholowania pojazdów itp) oraz typowo ksenofobicznymi komentarzami, rachunki wystawiane przez niemieckie przedsiębiorstwa za usługi szeroko rozumianego ratownictwa drogowego mogą w jednej chwili doprowadzić do niewypłacalności przewoźnika. Jeszcze do niedawna rachunki opiewające na kwotę 4-5 tysięcy Euro za usługi pomocy drogowej nie należały do rzadkości, ale zwykle nie przekraczały tej kwoty. W ostatnim czasie usługi te wyceniane są kilkakrotnie więcej! Jeden z klientów naszej kancelarii otrzymał rachunek w wysokości 23 tysięcy euro za 8 godzinną akcję wyciągania pojazdu przechylonego na poboczu (naczepa zapadła się w grząskim gruncie). Szczegółowa analiza rachunku dowiodła, że rozliczenie zostało zmienione w taki sposób, aby „wyciągnąć” od przewoźnika jak najwięcej środków finansowych. Między innymi w rozliczeniu uwzględniono sprzęt który nie był użyty w czasie akcji, podano nieprawdziwą ilość godzin pracy osób zaangażowanych w wyciąganie pojazdu, zażądano ponad 1000 Euro za godzinę pracy przedstawiciela Dekry. Niestety, niemiecka firma, która wyciągnęła pojazd z pobocza, dokonała jego zabezpieczenia (a bardziej: zablokowania) na własnym parkingu do czasu uiszczenia płatności (niestety jest to zgodne z prawem w oparciu o art. 647 niemieckiego Kodeksu Cywilnego).

Ponieważ niemieckie firmy zajmujące się autoholowaniem coraz częściej dopuszczają się manipulacji w dokumentach, a ponadto cały proceder realizowany jest najczęściej za przyzwoleniem funkcjonariuszy niemieckiej policji, w każdym przypadku należy:
1. Uzyskać na piśmie potwierdzenie od niemieckiej policji z nakazem skorzystania z niemieckiej firmy holującej, wraz z odpowiednią podstawą prawną,
2.Nagrywać wszystkie rozmowy wykonywane zarówno z funkcjonariuszami policji, jak z firmami holowniczymi,
3. Ustalać koszty usługi (na piśmie) przed jej wykonaniem.
4. Wykonywać fotografie na każdym etapie zrealizowanej usługi, tj. od momentu przyjazdu autoholowania do chwili zakończenia akcji.

W przypadku nabrania podejrzeń, że jesteśmy obiektem oszustwa (wyłudzenia), należy pilnie zawiadomić na piśmie najbliższą niemiecką jednostkę policji i dodatkowo (do wiadomości) prokuratury.

Data dodania:

1 marca 2018

Tagi strony:

, , ,

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.